Poświęcenie Sztandaru i Pamiątkowego Kamienia w Zespole Szkół Europejskich im. Szarych Szeregów w Puławach
W dniu 2 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół Europejskich imienia Szarych Szeregów odbyła się uroczystość Dnia Patrona połączona z poświęceniem Sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele Miłosierdzia Bożego w Puławach.Mszę Świętą sprawował Ksiądz Proboszcz, Andrzej Sternik. W swojej homilii między innymi powiedział: ”Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka- wyrazy wzajemnie się uzupełniające, jeśli uznajesz i kochasz Boga, zadbasz o honor człowieka, chrześcijanina, Polaka, zdobędziesz wiedzę ……..” to hasło sztandaru niech przypomina Wam młodzi, kim jesteście i kim macie być”. Po wygłoszonej homilii odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru i przekazania go społeczności szkolnej. Po Mszy Świętej odbył się przemarsz Pocztu Sztandarowego i całej społeczności szkolnej pod pamiątkowy kamień upamiętniający Harcerki i Harcerzy Szarych Szeregów. Po odśpiewaniu Hymnu powiedziała: „Zebraliśmy się tutaj, w ten grudniowy, szary dzień,Szarych Szeregów, glos zabrała Pani dyrektor Teresa Grosicka która, aby złożyć skromny dar wdzięczności i pamięci wszystkim harcerkom i harcerzom Szarych Szeregów - gdy zgaśnie pamięć ludzka kamienie mówić będą. Jakże wymowne to słowa i jak wpisują się w naszą dzisiejszą uroczystość. Ten zwykły, polny kamień, złożony tutaj na leśnym wzgórzu, na terenie Ośrodka Wychowawczego Sióstr Benedyktynek Misjonarek, gdzie również ma siedzibę nasza szkoła, będzie swą skromną wymową świadczył o harcerkach harcerzach z tamtych lat, którzy nie wahając się ani chwili życie swe ofiarowali Ojczyźnie”.
Następnie ksiądz Andrzej Sternik, proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego dokonał poświęcenia pamiątkowego kamienia. Przy dźwiękach ciszy granej na skrzypcach, tablica została odsłonięta. Młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicz. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Po uroczystym wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i odśpiewaniu Hymnu Państwowego, glos zabrała pani dyrektor Teresa Grosicka. Po powitaniu zebranych wszystkich zebranych, wygłosiła okolicznościowe przemówienie, którego znamienny fragment cytuję:
„Każde państwo ma swoje symbole, symbole, które podkreślają jego suwerenność. Orzeł Biały, biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego – to symbole naszego państwo. Symbole te rozpoznawalne
wszędzie - przez wszystkich – małych i dużych. Godło, barwy i hymn wyróżniają nas wśród narodów świata. Można by rzec - cóż to takiego? – wizerunek, barwa, melodia, słowa- przecież to tylko symbole. Tak, ale symbole wartości największych i najświętszych. Przecież nie o kawałek płótna chodziło harcerzom Szarych Szeregów, gdy w mroku okupacji niemieckiej z Wieży Trynitarskiej, na Placu Katedralnym w Lublinie,wywiesili biało - czerwoną flagę. Nie o zwykłą pieśń chodziło, gdy więźniowie w obozie Auschwitz w wigilijny wieczór śpiewali:
„Jeszcze Polska nie zginęła”. Tak wspomina ten wieczór jeden z byłych więźniów: „Rozpoczął się śpiew niemieckiej kolędy, a następnie popłynęła potężna jak morze pieśń „Bóg się rodzi – moc truchleje” i inne, w końcowym akordzie popłynął „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszyscy ściskali się serdecznie, gorąco i długo płakali, a byli i tacy, którzy głośno szlochali. (…) Taka uroczysta chwila nie ginie nigdy w pamięci. Sztandar z wizerunkiem Orła Białego i Mazurek Dąbrowskiego, były wówczas symbolami wolności, prawa do niepodległego bytu narodu. Potęgowały wolę walki. Zrośnięte nierozerwalnie z naszą przeszłością i współczesnością wymagają od nas najwyższego szacunku i szczególnej ochrony. Z tego wypływa uświęcony tradycją zwyczaj oddawania czci narodowym symbolom”………
Dzisiejsza uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru, jest niezwykle doniosłym momentem w historii naszej szkoły. Po długich latach starań, w końcu nadszedł ten upragniony moment nadania szkole sztandaru, symbolu patriotyzmu, Polski, Narodu, Małej Ojczyzny, symbolu tożsamości szkoły, symbolu, który czcić będą następne pokolenia dzieci i młodzieży naszej szkoły. Myślę, że doniosłości tej chwili dodaje fakt, że własnoręcznie wyhaftowała go nasza absolwentka Liceum - Antonina Hrohol. Myślę, że się nie pomylę twierdząc, że to jedyny taki sztandar, który wyhaftowała absolwentka, dla swojej szkoły”. Po tych słowach Pani Dyrektor zaprosiła do przybijania pamiątkowych gwoździ:
kolejno byli to: Antonina Hrohol, która wyhaftowała Sztandar, ksiądz Andrzej Sternik, proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego, który poświecił Sztandar. Następne gwoździe wbiły, siostry Klaudia Turczyńska dyrektorka Specjalnego Ośrodka Wychowawczego i siostra Jana Bubel przełożona Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek. Następne gwoździe wbili przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych. Następnie gwoździe wbijali sponsorzy: Stowarzyszenie Szarych Szeregów, Światowy Związek AK, Związek Sybiraków, Fundacja Niepodległości, przedstawiciel firmy Cholewa i spółka, nauczyciele rodzice i uczniowie Podczas uroczystości Sztandar Szkoły został odznaczony Odznaką Honorową Sybiraka, w uznaniu za zasługi dla Związku.Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przygotowany przez Panią Barbarę Chadaj - w oprawie muzycznej Pana Michała Matrasa. Piosenkę zaśpiewała również Tonia Hrohol, absolwentka liceum, obecnie studentka II roku Uniwersytetu M.C. Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Rusycystyki, niezwykle utalentowana - pięknie haftuje, czego dowodem jestSztandar, jak również pięknie śpiewa.Po części oficjalnej wszyscy spotkali się na okolicznościowym przyjęciu.