Kilka słów o Patronie
Kilka słów o Patronie
Zespól Szkół Europejskich im Szarych Szeregów, od 2 XII 2009 roku ma Patrona. Ważnym elementem edukacji, którą prowadzimy jest kształcenie w duchu pamięci o przeszłości. Czego młodzi ludzie mogą nauczyć się od pokolenia Kolumbów –pokolenia Alka, Rudego, Zośki, Anody, Katody… ?
Poznając historię i takie życiorysy mogą budować swoje życie na mocnych, sprawdzonych fundamentach.
Wartości, które nosili w sobie, są uniwersalne i ponadczasowe. Skromność, opanowanie, poświęcenie dla innych i zapał w dążeniu do słusznej sprawy, uszanowanie rodziców i starszych, przyjaźń nieskazitelna i piękna.
W 1939 roku ZHP był największą organizacją młodzieżową w naszym kraju. Miała ona charakter narodowy i patriotyczny, a jej założeniem ideowym było wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w duchu miłości Boga i Ojczyzny.
Szare Szeregi zostały powołane 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej. Harcerki i harcerze Szarych Szeregów oddawali swoje życie nie tylko w bezpośrednim starciu, ale także w kazamatach, obozach koncentracyjnych, ryzykując życie w licznych akcjach o charakterze antyhitlerowskim i antykomunistycznym.
Organizacja ta pełniła niezwykle istotną rolę zarówno w czasie okupacji niemieckiej jak i w Powstaniu Warszawskim. To harcerze Szarych Szeregów zadziwiając okupowaną Warszawę, odbili w brawurowej akcji (w 1943 roku) z rąk gestapo swojego kolegę Janka Bytnara „Rudego”. Z kolei 1 lutego 1944 roku grupa szturmowa „Pegaz” rekrutująca się z harcerzy Szarych Szeregów wykonała wyrok śmierci na szefie policji niemieckiej w Warszawie Hansie Kutscherze, który wprowadził w stolicy publiczne egzekucje. Po tej akcji zostały one wstrzymane. Można więc powiedzieć, że Szare Szeregi niejako ocaliły Warszawę. Bohaterskich czynów dokonały w Powstaniu Warszawskim harcerskie bataliony „Zośki” i „Parasola”.
Odchodzili kolejni na wieczną wartę do Pana – harcerze i harcerki i tylko rzędy białych brzozowych krzyży na warszawskich Powązkach, pozostały po ich niezłomnych, bohaterskich zastępach.
Tak narodziła się narodowa legenda o niezwykłym pokoleniu Szarych SzeregówHarcerze z Szarych Szeregów w pełni zasłużyli na to, aby być nie tylko na pomnikach, i sercach Polaków, ale również w świadomości młodych ludzi.
Wychowanie młodych pokoleń musi odbywać się poprzez stawianie właściwych wzorców, wspominanie życiorysów ludzi szlachetnych, ofiarnych oddanych Ojczyźnie, bo dzięki nim możemy kształtować postawy młodego pokolenia Polaków.