Kilka słów o Patronie

Kilka słów o Patronie
Zespól Szkół Europejskich im Szarych Szeregów, od 2 XII 2009 roku ma Patrona. Ważnym elementem edukacji, którą prowadzimy jest kształcenie w duchu pamięci o przeszłości. Czego młodzi ludzie mogą nauczyć się od pokolenia Kolumbów –pokolenia Alka, Rudego, Zośki, Anody, Katody… ?

imagesPoznając historię i takie życiorysy mogą budować swoje życie na mocnych, sprawdzonych fundamentach.
Wartości, które nosili w sobie, są uniwersalne i ponadczasowe. Skromność, opanowanie, poświęcenie dla innych i zapał w dążeniu do słusznej sprawy, uszanowanie rodziców i starszych, przyjaźń nieskazitelna i piękna.

W 1939 roku ZHP był największą organizacją młodzieżową w naszym kraju. Miała ona charakter narodowy i patriotyczny, a jej założeniem ideowym było wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w duchu miłości Boga i Ojczyzny.

z2Szare Szeregi zostały powołane 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej. Harcerki i harcerze Szarych Szeregów oddawali swoje życie nie tylko w bezpośrednim starciu, ale także w kazamatach, obozach koncentracyjnych, ryzykując życie w licznych akcjach o charakterze antyhitlerowskim i antykomunistycznym.
Organizacja ta pełniła niezwykle istotną rolę zarówno w czasie okupacji niemieckiej jak i w Powstaniu Warszawskim. To harcerze Szarych Szeregów zadziwiając okupowaną Warszawę, odbili w brawurowej akcji (w 1943 roku) z rąk gestapo swojego kolegę Janka Bytnara „Rudego”. Z kolei 1 lutego 1944 roku grupa szturmowa „Pegaz” rekrutująca się z harcerzy Szarych Szeregów wykonała wyrok śmierci na szefie policji niemieckiej w Warszawie Hansie Kutscherze, który wprowadził w stolicy publiczne egzekucje. Po tej akcji zostały one wstrzymane. Można więc powiedzieć, że Szare Szeregi niejako ocaliły Warszawę. Bohaterskich czynów dokonały w Powstaniu Warszawskim harcerskie bataliony „Zośki” i „Parasola”.
Odchodzili kolejni na wieczną wartę do Pana – harcerze i harcerki i tylko rzędy białych brzozowych krzyży na warszawskich Powązkach, pozostały po ich niezłomnych, bohaterskich zastępach. z4

Tak narodziła się narodowa legenda o niezwykłym pokoleniu Szarych SzeregówHarcerze z Szarych Szeregów w pełni zasłużyli na to, aby być nie tylko na pomnikach, i sercach Polaków, ale również w świadomości młodych ludzi.

 

Wychowanie młodych pokoleń musi odbywać się poprzez stawianie właściwych wzorców, wspominanie życiorysów ludzi szlachetnych, ofiarnych oddanych Ojczyźnie, bo dzięki nim możemy kształtować postawy młodego pokolenia Polaków.

z5

 

 

som

DlaczegoMy2022

logo Laboratoria Przyszłości poziom kolor

logotyperasmus 2

Facebook